Skip to content

132 W 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
Dec 5, 2019

Property Information

Block79
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,478
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$259,100
59%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+4.2%
2024$11,781+2.7%
2023$11,469+1.8%
2022$11,267-6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft2,478DeedBook 9468, Page 710Recorded2/3/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920