Skip to content

39 E Grand StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Dec 27, 1994

Property Information

Block71
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-B-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$185,200
50%
Improvement Value:$185,100
50%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,354+4.2%
2024$9,935+2.7%
2023$9,672+1.8%
2022$9,502-8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4817, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1973