Skip to content

15 E 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1959
Commercial

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Jul 24, 2003

Property Information

Block71
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-C-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
65%
Improvement Value:$97,000
35%
Total Assessment$277,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,745+4.2%
2024$7,432+2.7%
2023$7,235+1.8%
2022$7,108+3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 7141, Page 127Recorded9/29/2003

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 5497, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1959