Skip to content

21 E 47th StBayonne, NJ 07002

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2015

Property Information

Block71
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
64%
Improvement Value:$105,100
36%
Total Assessment$292,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,181+4.2%
2024$7,850+2.7%
2023$7,643+1.8%
2022$7,508-17.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5992, Page 328