Skip to content

42 1/2 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jan 15, 2016

Property Information

Block72
Lot3
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
47%
Improvement Value:$165,600
53%
Total Assessment$312,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,738+4.2%
2024$8,384+2.7%
2023$8,163+1.8%
2022$8,019-7.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 9095, Page 950Recorded2/2/2016

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4733, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1973