Skip to content

54 E 48th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block72
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,304
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,800
38%
Improvement Value:$259,800
62%
Total Assessment$421,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,788+4.2%
2024$11,312+2.7%
2023$11,012+1.8%
2022$10,818-11.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,304DeedBook 7341, Page 117Recorded8/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1973