Skip to content

40 W 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 20, 2002

Property Information

Block77
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,432
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
42%
Improvement Value:$250,100
58%
Total Assessment$430,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,026+4.2%
2024$11,540+2.7%
2023$11,234+1.8%
2022$11,036+17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

DeedBook 6027, Page 67Recorded8/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 1920