Skip to content

44 W 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Date
Oct 18, 2004

Property Information

Block77
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,000
52%
Improvement Value:$177,700
48%
Total Assessment$372,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,421+4.2%
2024$10,000+2.7%
2023$9,735+1.8%
2022$9,563+11.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920