Skip to content

29 E 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1959

Last Sale Price
$339,000
Last Sale Date
Aug 7, 2015

Property Information

Block78
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage856
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,500
49%
Improvement Value:$196,400
51%
Total Assessment$383,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,734+4.2%
2024$10,300+2.7%
2023$10,027+1.8%
2022$9,851-2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$339,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 9067, Page 47Recorded10/2/2015

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8801, Page 46Recorded7/18/2011

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft856DeedBook 8757, Page 610NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/18/2010

Property Built

Built

Year Built: 1959