Skip to content

733 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block78
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
43%
Improvement Value:$249,200
57%
Total Assessment$436,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,196+4.2%
2024$11,703+2.7%
2023$11,394+1.8%
2022$11,193+15.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 9843, Page 52

Property Sale

Sale
$640,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9879, Page 315Recorded2/12/2025

Property Built

Built

Year Built: 1959