Skip to content

741 Avenue EBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$299,000
Last Sale Date
Jul 31, 2018

Property Information

Block78
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage676
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,500
54%
Improvement Value:$151,500
46%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+4.2%
2024$8,800+2.7%
2023$8,567+1.8%
2022$8,416+24.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 9329, Page 469Recorded8/7/2018

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 9301, Page 107Recorded4/24/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920