Skip to content

32 E 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1973

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 21, 2012

Property Information

Block78
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,128
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$183,800
31%
Improvement Value:$402,300
69%
Total Assessment$586,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,387+4.2%
2024$15,725+2.7%
2023$15,309+1.8%
2022$15,039+15.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft3,128DeedBook 8840, Page 160Recorded3/29/2012

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5900, Page 152

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5034, Page 251

Property Built

Built

Year Built: 1973