Skip to content

30 E 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2009

Property Information

Block78
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2-S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,800
44%
Improvement Value:$227,800
56%
Total Assessment$408,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,424+4.2%
2024$10,963+2.7%
2023$10,673+1.8%
2022$10,485+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1960