Skip to content

10 E 47th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Jan 9, 1998

Property Information

Block78
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-3U-H-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,568
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
42%
Improvement Value:$240,200
58%
Total Assessment$411,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,497+4.2%
2024$11,033+2.7%
2023$10,741+1.8%
2022$10,551-7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 5234, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920