Skip to content

153 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Jul 21, 2022

Property Information

Block79
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,254
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$238,600
57%
Total Assessment$418,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,704+4.2%
2024$11,231+8.5%
2023$10,354+1.8%
2022$10,172-22.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft2,254DeedBook 9688, Page 889NU CodeEstate / executor (10)Recorded8/11/2022

Property Sale

Sale
$540,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 7904, Page 286Recorded5/30/2006

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,488DeedBook 7413, Page 326Recorded12/7/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920