Skip to content

155 Avenue BBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Feb 27, 2004

Property Information

Block79
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
54%
Improvement Value:$150,200
46%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,132+4.2%
2024$8,763+5.8%
2023$8,281+1.8%
2022$8,131-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,296DeedBook 7253, Page 131Recorded3/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1900