Skip to content

81 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Owner
---
Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Jul 7, 2025

Property Information

Block80
Lot18
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,544
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$255,300
59%
Total Assessment$435,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,171+4.2%
2024$11,679-5.7%
2023$12,386+1.8%
2022$12,168+18.4%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000
Sq Ft2,544DeedBook 9913, Page 531Recorded7/18/2025

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 8762, Page 235NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded11/15/2010

Property Sale

Sale
$85,100

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 8737, Page 7NU CodeSheriff sale (12)Recorded6/17/2010

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 7876, Page 141

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft2,128DeedBook 7876, Page 141Recorded4/26/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920