Skip to content

27 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Dec 5, 2024

Property Information

Block93
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
37%
Improvement Value:$302,700
63%
Total Assessment$482,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,496+4.2%
2024$12,951+2.7%
2023$12,608+1.8%
2022$12,386-16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft2,520DeedBook 9868, Page 424Recorded12/19/2024

Property Sale

Sale
$483,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 9192, Page 712Recorded4/11/2017

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 8836, Page 621Recorded3/7/2012

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,226DeedBook 7427, Page 158Recorded12/23/2004

Property Built

Built

Year Built: 1920