Skip to content

75 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Dec 22, 2000

Property Information

Block80
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,434
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
53%
Improvement Value:$157,300
47%
Total Assessment$337,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,431+4.2%
2024$9,050+2.7%
2023$8,810+1.8%
2022$8,655-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5737, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1891