Skip to content

12 E 46th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$337,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block82
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
58%
Improvement Value:$123,900
42%
Total Assessment$294,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+4.2%
2024$7,912+2.7%
2023$7,703+1.8%
2022$7,567-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$337,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 9625, Page 970Recorded12/27/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920