Skip to content

954 BroadwayBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Mar 27, 2014

Property Information

Block82
Lot43
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage988
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
55%
Improvement Value:$116,500
45%
Total Assessment$258,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,239+4.2%
2024$6,946+2.7%
2023$6,762+1.8%
2022$6,643-23.7%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 8964, Page 583

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5909, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1920