Skip to content

19 W 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Apr 14, 2025

Property Information

Block85
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
43%
Improvement Value:$243,400
57%
Total Assessment$423,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,838+4.2%
2024$11,360+7.6%
2023$10,559+1.9%
2022$10,364+10.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft2,156DeedBook 9896, Page 882NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/29/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920