Skip to content

40-42 W 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block85
Lot34
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,200
59%
Improvement Value:$148,900
41%
Total Assessment$362,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,124+4.2%
2024$9,715+2.7%
2023$9,458+1.8%
2022$9,291-2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 9338, Page 523Recorded9/7/2018

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 7130, Page 127Recorded9/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920