Skip to content

73 W 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Aug 14, 2018

Property Information

Block56
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
52%
Improvement Value:$166,500
48%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,688+4.2%
2024$9,297+2.7%
2023$9,051+1.8%
2022$8,891+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9384, Page 753Recorded3/5/2019

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 9067, Page 931Recorded10/7/2015

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 8806, Page 289Recorded8/15/2011

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,072DeedBook 7155, Page 69Recorded10/21/2003

Property Built

Built

Year Built: 1920