Skip to content

22 E 39th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jun 11, 1999

Property Information

Block110
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,617
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,500
39%
Improvement Value:$305,700
61%
Total Assessment$501,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,014+4.2%
2024$13,447+2.7%
2023$13,091+1.8%
2022$12,861-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5459, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1920