Skip to content

11 E 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Feb 8, 2010

Property Information

Block86
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
58%
Improvement Value:$129,200
42%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,545+4.2%
2024$8,199+2.7%
2023$7,982+1.8%
2022$7,842-14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8716, Page 585NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/19/2010

Property Built

Built

Year Built: 1920