Skip to content

19 E 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jan 17, 2001

Property Information

Block86
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,480
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
50%
Improvement Value:$180,000
50%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,066+4.2%
2024$9,659+2.7%
2023$9,403+1.8%
2022$9,238-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 5746, Page 26

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5699, Page 138

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5336, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1920