Skip to content

33-35a E 44th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 23, 2011

Property Information

Block86
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,350
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,000
59%
Improvement Value:$138,700
41%
Total Assessment$335,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,136+4.3%
2024$8,757+2.8%
2023$8,518+1.8%
2022$8,364-23.4%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft1,350DeedBook 8831, Page 316NU CodeFamily (1)Recorded1/31/2012

Property Built

Built

Year Built: 1920