Skip to content

40 E 45th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 1997

Property Information

Block86
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,050
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
41%
Improvement Value:$259,100
59%
Total Assessment$439,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,277+4.2%
2024$11,781+2.7%
2023$11,469+1.8%
2022$11,267+5.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920