Skip to content

45 E 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Oct 19, 2011

Property Information

Block90
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage761
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$179,300
46%
Improvement Value:$210,500
54%
Total Assessment$389,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,899+4.2%
2024$10,458+2.7%
2023$10,182+1.8%
2022$10,002+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000

From:

To:

Sq Ft761DeedBook 8817, Page 70NU CodeUndivided interest (8)Recorded10/28/2011

Property Built

Built

Year Built: 1920