Skip to content

39 E 49th StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Dec 16, 2024

Property Information

Block58
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-2U-HG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,689
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$219,000
52%
Improvement Value:$200,700
48%
Total Assessment$419,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,735+4.2%
2024$11,261+2.7%
2023$10,963+1.8%
2022$10,770-16.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 9871, Page 369Recorded1/7/2025

Property Built

Built

Year Built: 1920