Skip to content

917 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 3, 2023

Property Information

Block92
Lot24
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-D-1U-H-G-B
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,060
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,800
45%
Improvement Value:$217,300
55%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+4.2%
2024$10,601+2.7%
2023$10,320+1.8%
2022$10,138-16.0%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9735, Page 612NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/20/2023

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft2,060DeedBook 9164, Page 628Recorded12/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 1969