Skip to content

929 Avenue CBayonne, NJ 07002

Built 1969

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block92
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H-GB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,180
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,200
39%
Improvement Value:$292,400
61%
Total Assessment$479,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,410+4.2%
2024$12,868+2.7%
2023$12,527+1.8%
2022$12,307-23.5%
Property History

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,180DeedBook 9811, Page 450Recorded3/26/2024

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 5064, Page 174

Property Built

Built

Year Built: 1969