Skip to content

72 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1891

Last Sale Date
Jul 7, 2022

Property Information

Block92
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
53%
Improvement Value:$157,600
47%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,339+4.2%
2024$8,961+2.7%
2023$8,724+1.8%
2022$8,570-5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1891