Skip to content

148 W 27th StBayonne, NJ 07002

Built 1900

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block176
Lot41
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1S F D 1U HG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,474
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,500
50%
Improvement Value:$163,100
50%
Total Assessment$324,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,076+4.2%
2024$8,709+2.7%
2023$8,479+1.8%
2022$8,329-4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

DeedBook 7041, Page 37Recorded4/14/2003

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

DeedBook 6015, Page 241Recorded7/16/2002

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5545, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1900