Skip to content

92 W 43rd StBayonne, NJ 07002

Built 1930

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block92
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description1.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$180,000
56%
Improvement Value:$140,300
44%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,956+4.2%
2024$8,594+2.7%
2023$8,366+1.8%
2022$8,219+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,360DeedBook 8773, Page 63Recorded1/19/2011

Property Built

Built

Year Built: 1930