Skip to content

23 W 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 27, 2025

Property Information

Block93
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2.5S-F-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
34%
Improvement Value:$355,400
66%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,970+4.2%
2024$14,365+2.7%
2023$13,985+1.8%
2022$13,738+19.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920