Skip to content

19 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 2023

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 2, 2022

Property Information

Block94
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,928
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,400
35%
Improvement Value:$332,300
65%
Total Assessment$508,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,223+4.2%
2024$13,648+56.4%
2023$8,729+1.8%
2022$8,576-13.4%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2023

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,928DeedBook 9671, Page 19NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/1/2022