Skip to content

27 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Dec 1, 2020

Property Information

Block94
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,806
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,000
48%
Improvement Value:$192,300
52%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,410+4.2%
2024$9,989+2.7%
2023$9,724+1.8%
2022$9,553+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft1,806DeedBook 9556, Page 739NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/30/2021

Property Built

Built

Year Built: 1920