Skip to content

10 E 42nd StBayonne, NJ 07002

Built 1920

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 26, 2020

Property Information

Block98
Lot37
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityBayonne City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$171,000
43%
Improvement Value:$224,100
57%
Total Assessment$395,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,047+4.2%
2024$10,601+2.7%
2023$10,320+1.8%
2022$10,138-10.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft2,208DeedBook 9512, Page 703Recorded10/6/2020

Property Sale

Sale
$380,000
DeedBook 8606, Page 60

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,548DeedBook 7801, Page 78Recorded1/28/2006

Property Built

Built

Year Built: 1920