Skip to content

6821 Madison StWest New York, NJ 07093

Church/Charitable

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block10
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class15
DescriptionPARKING AREA
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$105,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$7,830+2.3%
2016$7,657+1.6%
2015$7,534+1.0%
2014$7,458+5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft990DeedBook 9075, Page 963NU CodeCharitable / religious (17)Recorded11/4/2015

Property Sale

Sale
$436,000

From:

To:

Sq Ft978DeedBook 7681, Page 103Recorded9/30/2005