Skip to content

6810 Polk StWest New York, NJ 07093

Industrial

Last Sale Price
$1,080,000
Last Sale Date
Jun 13, 2018

Property Information

Block10
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class45
Description2SF,2SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,760
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
22%
Improvement Value:$269,300
78%
Total Assessment$344,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,213+3.4%
2024$13,751+2.9%
2023$13,366+0.5%
2022$13,293+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,080,000

From:

To:

Sq Ft1,760DeedBook 9317, Page 883NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded6/25/2018