Skip to content

6801 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$1,680,000
Last Sale Date
Feb 20, 2020

Property Information

Block13
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description4S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
11%
Improvement Value:$594,400
89%
Total Assessment$665,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,451+3.4%
2024$26,560+2.9%
2023$25,815+0.5%
2022$25,676+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,680,000

From:

To:

DeedBook 9489, Page 899NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/9/2020