Skip to content

7001 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Last Sale Date
Aug 25, 2024

Property Information

Block14
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description1S-B-C #731708
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$73,600
17%
Improvement Value:$357,700
83%
Total Assessment$431,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,804+3.4%
2024$17,226+2.9%
2023$16,743+0.5%
2022$16,652+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0