Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
6808 Bergenline AveWest New York, NJ 07093
Commercial
Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Jun 28, 2013
Property Information
Block16
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02
Building Details
Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$70,700
16%
Improvement Value:$379,300
84%
Total Assessment$450,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $18,576 | +3.4% |
| 2024 | $17,973 | +2.9% |
| 2023 | $17,469 | +0.5% |
| 2022 | $17,375 | +0.8% |
Property History
No events match the selected filters.