Skip to content

425 70th StWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block17
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description3S-F-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
13%
Improvement Value:$497,000
87%
Total Assessment$572,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,612+3.4%
2024$22,846+2.9%
2023$22,205+0.5%
2022$22,085+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 6026, Page 139NU CodeAffiliated entity (3)Recorded8/8/2002