Skip to content

6914 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$760,000
Last Sale Date
Feb 20, 2017

Property Information

Block17
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,000
16%
Improvement Value:$413,500
84%
Total Assessment$494,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,413+3.4%
2024$19,750+2.9%
2023$19,196+0.5%
2022$19,093+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$760,000

From:

To:

DeedBook 9184, Page 1018Recorded3/7/2017