Skip to content

6910 Kennedy BlvdWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block1
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,964
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
18%
Improvement Value:$322,300
82%
Total Assessment$393,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,260+3.4%
2024$15,732+2.9%
2023$15,291+0.5%
2022$15,208+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

DeedBook 9284, Page 875Recorded2/23/2018

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8128, Page 154Recorded2/9/2007

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 6091, Page 24Recorded12/10/2002