Skip to content

6709 Park AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Mar 31, 2011

Property Information

Block28
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page03

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,458
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
20%
Improvement Value:$292,500
80%
Total Assessment$367,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,170+3.4%
2024$14,678+2.9%
2023$14,266+0.5%
2022$14,189+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 8787, Page 395Recorded4/15/2011

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft2,458DeedBook 7633, Page 47Recorded8/5/2005

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

DeedBook 6045, Page 324Recorded9/16/2002