Skip to content

6814 Bergenline AveWest New York, NJ 07093

Commercial

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block16
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityGuttenberg Town
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description2S-B-C
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,975
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,900
18%
Improvement Value:$327,000
82%
Total Assessment$398,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,467+3.4%
2024$15,932+2.9%
2023$15,485+0.5%
2022$15,402+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 8926, Page 568Recorded8/15/2013